Jestem psychologiem, psychoterapeutą poznawczo-behawioralnym oraz seksuologiem. Najbliższe są mi nurty 3 fali terapii poznawczo-behawioralnej, takie jak terapia schematów czy terapia skoncentrowana na współczuciu. W mojej pracy ważne jest dla mnie całościowe podejście do klienta, czyli praca z umysłem, emocjami i ciałem.

Skuteczna terapia zależy zarówno od przygotowania merytorycznego terapeuty, jak i od siły tworzonej relacji terapeutycznej. Oba te aspekty są dla mnie bardzo ważne. Metody, które wykorzystuję w procesie terapii są metodami opartymi na dowodach naukowych, nieustająco poszerzam swoją wiedzę na różnego rodzaju szkoleniach i kursach, a także w pracy superwizyjnej. Dobra relacja terapeutyczna to dla mnie relacja oparta na zaufaniu i współpracy, która daje poczucie bezpieczeństwa, siły i odwagi do uważnego spotykania się z cierpieniem.

Pracuję indywidualnie z osobami dorosłymi oraz parami w zakresie m.in. zaburzeń lękowych, zaburzeń nastroju, zaburzeń osobowości, sytuacji kryzysowych, zaburzeń związanych z traumą, dysfunkcji seksualnych, a także z osobami poszukującymi większego komfortu w swoim życiu.

Beata Cugowska - terapeutka poznawczo-behawioralna

Doświadczenie

W swojej pracy sięgam przede wszystkim po metody, których skuteczność oparta jest na dowodach naukowych. Ukończyłam 4-letnią Szkołę Terapii w Centrum Terapii Poznawczo – Behawioralnej w Warszawie (akredytowaną przez European Association for Behavioural and Cognitive Therapies). Ważnym obszarem mojego rozwoju zawodowego jest tzw. 3 fala terapii poznawczo-behawioralnych. Prowadzę Terapię Schematów – indywidualnie i Terapię Schematów dla par. Ukończyłam całościowy certyfikowany kurs z zakresu terapii dialektyczno-behawioralnej (DBT). Od 4 lat prowadzę regularnie grupy treningu umiejętności DBT dla osób z diagnozą borderline oraz dysregulacją emocji. W swojej pracy korzystam również z podejścia opartego na uważności i współczuciu (mindfulness & compassion). Ukończyłam Szkolenie Trenerskie Uważności z elementami współczucia dla dzieci i młodzieży. W ostatnim czasie istotną przestrzeń moich zainteresowań zajmuje Radykalnie Otwarta Terapia Dialektyczno-Behawioralna (RO DBT) – podejście kierowane do osób zmagających się z problemem nadmiernej kontroli – m.in. nieadaptacyjnym perfekcjonizmem, trudnościami w relacjach społecznych. Jestem założycielem i przewodniczącym Polskiego Towarzystwa RO DBT.

Ukończyłam również studia podyplomowe z zakresu Seksuologii klinicznej na uniwersytecie SWPS, pomagam osobom cierpiącym z powodu dysfunkcji seksualnych, ale również osobom chcącym lepiej poznać i zrozumieć swoją seksualność.

Wybrane kursy i szkolenia

W mojej pracy ważne jest ...

          Bezpieczeństwo i relacja

Superwizja

Holistyczne podejście

Współpraca

W mojej pracy najważniejszą wartością i radością są relacje. Bardzo cenię sobie współpracę z innymi specjalistami - prowadzimy razem treningi grupowe, spotykamy się na superwizjach koleżeńskich, dzielimy się doświadczeniem i wspieramy na co dzień. Oto kilku najważniejszych z nich.